Jelenia Góra,

poniedziałek, 10 maja 2021

List doi redakcji: Grzebowiska martwego drobiu w całej Polsce


Redakcja otrzymała
---------- Forwarded message ---------
Od: <media na s. stopfermom.pl>
Date: pon., 10 maj 2021 o 09:27
Subject: Grzebowiska martwego drobiu w całej Polsce
To: <Adam.Fularz na s. wieczorna.pl>


Szanowni Państwo,


w ubiegłych tygodniach informowaliśmy o skali epidemii wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wysoka liczba ognisk, przede wszystkim w województwach o wysokiej koncentracji przemysłowych ferm, przerosła moce przerobowe zakładów utylizacyjnych i spalarni, podjęto więc decyzję o utworzeniu grzebowisk. Spotkało się to ze zdecydowanym sprzeciwem zarówno władz samorządowych, jak i mieszkańców. Jak komentuje Ilona Rabizo z Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym: 


Dramatyczna sytuacja związana z epidemią grypy ptaków, to wynik wieloletnich zaniechań kolejnych rządów. Gotowe rozwiązania były na wyciągnięcie ręki. W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków ustala się najbardziej narażone na oddziaływanie ognisk choroby obszary – pierwszy znajduje się 3 km wokół ogniska i nazywany jest obszarem zapowietrzonym, drugi z kolei to obszar zagrożony, znajdujący się w promieniu 10 km.  Skoro rządzący określili obszary zagrożone na oddziaływania wybuchających na fermach chorób, dlaczego pozwolili na budowanie ferm jedna przy drugiej, bez żadnego opamiętania.


W piśmie z 27 kwietnia skierowanym do wszystkich wojewodów Inspekcja Weterynaryjna apeluje o pomoc w poszukiwaniu miejsc do utylizacji we wszystkich województwach. Kolejne pismo, tym razem od Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła do starostów, mówi już o potrzebie utworzenia przynajmniej 1 grzebowiska na terenie każdego powiatu.  


Ponieważ grzebowiska stanowią przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko, Inspekcja Weterynaryjna wskazuje, że przed ich utworzeniem konieczne jest wydanie decyzji środowiskowych. Wcześniej, mimo ryzyka jakie niosą takie przedsięwzięcia, RDOŚ zaopiniował, że w Zawadach Dworskich można odstąpić od decyzji środowiskowej. Spotkało się to z oporem samorządowców i mieszkańców i do dziś do utworzenia grzebowiska nie doszło.


Na posiedzeniu Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (dalej MWZZK) w Ciechanowie 7 kwietnia 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii pojawiła się propozycja by hodowcy mogli grzebać zwierzęta na terenie ferm lub na działkach sąsiadujących. Jak w takich warunkach ma być przeprowadzane wcześniejsze spalanie skoro niemal żadna ferma nie jest wyposażona w niezbędną do tego infrastrukturę? Czy hodowcy mają po prostu spalić tysiące ton martwych zwierząt pod gołym niebem? Jak komentuje Bartosz Zając z Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym:


Skala tegorocznej grypy ptaków ujawnia nie tylko nieprzygotowanie rządu i poszczególnych służb, ale też ukryte koszty produkcji taniego mięsa czy jaj w systemie hodowli przemysłowej. Utylizacja stad i odszkodowania dla hodowców to nie wszystko. Są jeszcze koszty społeczne i środowiskowe – np. próby lokowania gigantycznych grzebowisk na terenach kolejnych gmin – obiektów mogących stanowić znaczące zagrożenie dla zdrowia mieszkańców i środowiska. Dlatego skandaliczna jest wypowiedź Wojewody Mazowieckiego, że "to samorządy zezwalają na budowę ferm i powinny również brać odpowiedzialność za sytuacje kryzysowe". Samorządy nie godzą się na budowę ferm, bo tak postrzegają rozwój gmin. Wynika to z braku systemowych rozwiązań, które mogłyby takie inwestycje ograniczać.


-----------------------------


Treść artykułu na naszej stronie, wraz załączonymi pismami Głównego Lekarza Weterynarii i Wojewody Mazowieckiego:


https://stopfermom.pl/blog/grzebowiska-w-calej-polsce-nowy-pomysl-na-zagrozenie-epidemiologiczne-rosnace-w-kurzych-zaglebiach


Jeśli chcieliby Państwo wykorzystać nasze materiały do zilustrowania swojego artykułu, prosze jedynie umieścić stosowną informację o źródle:


https://www.flickr.com/photos/otwarteklatki/albums/72157719033972781


Osoby do kontaktu ws. komentarzy do załączonej informacji prasowej:


Ilona Rabizo: (..)


Pozdrawiam serdecznie,

Bartosz Zając

--

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz