Jelenia Góra,

środa, 8 lipca 2020

List do redakcji: Otwórzmy klatki

Redakcja serwisu otrzymała:


From: Marta Tycner | WeMove Europe <info na serw. wemove.eu>
Date: Wed, Jul 8, 2020 at 10:33 AM
Subject: Otwórzmy klatki
To: Adam Fularz


W niektórych krajach UE prawo nadal pozwala trzymać w klatkach zwierzęta hodowlane, takie jak prosięta, gęsi i kurczaki. Ale mamy szansę to zmienić i zakazać chowu klatkowego! Pomożesz?
 ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ 

Cześć Adam,

Wyobraź to sobie: tkwić od narodzin do śmierci w jednej ciasnej klatce. Tak wygląda życie milionów zwierząt hodowlanych w Europie. Wnętrze klatki jest dla nich całym światem. Całe życie tych prosiąt, kurczaków i gęsi upływa w nieprawdopodobnym ścisku. [1]

Wielkie koncerny hodowlane zarabiają miliony na cierpieniu tych zwierząt. Ale za kilka tygodni pojawi się szansa zakazania tych okrutnych praktyk.

Lobbyści ferm przemysłowych przekonują polityków, że to nie jest problem wart ich uwagi. Wywierają teraz ogromną presję. Dlatego musimy przekonać przywódców UE, że choćby siła lobbystów była potężna, siła obywateli jest jeszcze większa. Sondaż opinii publicznej może pokazać, że wyborcy są przerażeni warunkami życia zwierząt i żądają zakazania chowu klatkowego.

Chcemy zlecić profesjonalne badanie opinii publicznej, które pokaże stanowisko mieszkańców Europy w sprawie nieludzkich praktyk hodowców zwierząt, i ogłosić jego wyniki w europejskich mediach. Czy dorzucisz kilka złotych, byśmy mogli to zrobić?

(..)

To nie jest nowa kampania. Ale tym razem komisarzem UE ds. rolnictwa jest Janusz Wojciechowski, który otwarcie mówi, że kocha zwierzęta, i uważa, że należy im się ludzkie traktowanie. [2] Powstała również wielka Europejska Inicjatywa Obywatelska na rzecz zakazu chowu klatkowego, którą podpisało już ponad milion osób - w tym członkowie społeczności WeMove Europe! [3]

Wiele krajów Europy – w tym Szwecja, Austria i Niemcy – samodzielnie podjęły działania i ograniczyły chów klatkowy u siebie. Jednak druga strona medalu wciąż wygląda ponuro: w samej Irlandii aż 56% zwierząt hodowlanych – ponad dwa miliony – żyje w klatkach. [4]

Jeśli politycy zobaczą, że opinia publiczna masowo domaga się zakazu chowu klatkowego, poprą nasze stanowisko w głosowaniu. Ale by ich przekonać, musimy mieć dowody. Czy pomożesz nam sfinansować sondaż, który przekona polityków, że większość mieszkańców Europy chce, by przetrzymywanie zwierząt w klatkach przez całe życie zostało zakazane?

(..)

Społeczność WeMove aktywnie działa na rzecz zrównoważonego i humanitarnego rolnictwa. Wspólnie apelowaliśmy już o zerwanie z przemysłową produkcją mięsa, która powoduje ogromne cierpienia zwierząt, i ze stosowaniem pestycydów na masową skalę. Teraz mamy realną szansę sprawić, że klatki przejdą do historii europejskiego rolnictwa. Pomóż osiągnąć ten cel.

Dziękujemy!

David, Marta (Warszawa), Giulio (Rzym) i cały zespół WeMove

 

P.S. Ogólnoeuropejskie badanie opinii publicznej nie jest tanie. Łączymy siły z innymi organizacjami, aby za nie zapłacić, i zobowiązaliśmy się przeznaczyć na ten cel 6000 euro pochodzących od społeczności WeMove Europe. Jeśli każdy z nas wpłaci równowartość ceny jednej kawy, błyskawicznie uda nam się zebrać pełną kwotę! Dorzuć się.

 

Przypisy:
[1] https://www.ciwf.org.uk/media/7434596/end-the-cage-age-why-the-eu-must-stop-caging-farm-animals.pdf
[2] https://twitter.com/jwojc/status/1209464352522276864
[3] https://www.endthecageage.eu/
[4] https://www.endthecageage.eu/how-close-are-we-to-a-cage-free-europe/

WeMove.EU to ruch społeczny, łączący ludzi z różnych państw i środowisk, których wspólnym celem jest budowanie lepszej Europy. Chcemy demokratycznej Unii Europejskiej współtworzonej przez jej obywatelki i obywateli, w której szanuje się zasady sprawiedliwości społeczno-ekonomicznej i chroni środowisko naturalne.(..)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz