Jelenia Góra,

niedziela, 15 grudnia 2019

Komunikat prasowy- zmiana rozkładu jazdy pociągów PKP Intercity

Komunikat prasowy Warszawa, 12 grudnia 2019 r.


Rośnie dostępność kolei.
PKP Intercity prezentuje rozkład jazdy na sezon 2019/2020 dla województwa dolnośląskiego

Więcej pociągów z Wrocławia do Warszawy, nowe miasta z dostępem do kolei – to najważniejsze nowości dla województwa dolnośląskiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 15 grudnia 2019 roku.

Zwiększa się łączna liczba połączeń z i do Wrocławia. W nowym rozkładzie będzie ich już niemal 50. Z 12 do 14 rośnie liczba par pociągów łączących stolicę Dolnego Śląska z Warszawą.
Zakończenie prac modernizacyjnych prowadzonych przez zarządcę infrastruktury umożliwi zmianę tras części pociągów łączących Wrocław, Zieloną Górę i Szczecin. Sześć z ośmiu pociągów PKP Intercity pojedzie przez Legnicę i Lubin, który tym samym znajdzie się w siatce połączeń PKP Intercity. Dzięki zmianie, legniczanie będą mogli każdego dnia korzystać już nie z dwóch, a z ośmiu połączeń. Legnica zyska w ten sposób bezpośrednie połączenia z Katowicami, Krakowem, Rzeszowem, Zieloną Górą, Szczecinem, Kielcami, Radomiem i Lublinem. Dzięki międzynarodowemu pociągowi IC Nightjet, który w nowym rozkładzie będzie zatrzymywać się w Legnicy, możliwy będzie także bezpośredni dojazd do europejskich stolic - Berlina, Wiednia, Bratysławy i Budapesztu. Wydłużenie czasu jazdy o 10 minut względem dotychczasowej trasy przez Wołów pozwoli zatem na obsługę dwóch dużych miast. Zmiana tras pozwoli na skrócenie podróży w relacjach przesiadkowych z zachodniej części województwa dolnośląskiego do Szczecina. Dwa pociągi, jeden całoroczny i jeden wakacyjny, nadal będą kursować dotychczasową trasą przez Brzeg Dolny i Wołów.

Pociąg IC Dąbrowska relacji Lublin – Warszawa – Wrocław, w efekcie modernizacji linii kolejowej 281, zostanie skierowany m.in. przez Milicz, który tym samym uzyska dostęp do usług PKP Intercity. Z Warszawy w kierunku Milicza będzie można wyjechać w godzinach popołudniowych, a z Milicza do Warszawy we wczesnoporannych. Także Zgorzelec zostanie włączony do siatki połączeń przewoźnika. PKP Intercity wykorzysta efekty elektryfikacji linii 278 do Zgorzelca i skieruje tam pociąg IC Nałkowska z Warszawy, który do tej pory jeździł do Jeleniej Góry. Skład będzie zatrzymywać się na stacjach Pieńsk, Zgorzelec Miasto i Zgorzelec.

TLK Krasiński to dodatkowy pociąg, który w piątkowe i niedzielne popołudnia będzie jeździć do stolicy. Do Kudowy-Zdroju zamiast składu TLK Halny pojedzie w nowym rozkładzie IC Śnieżka z Warszawy. Ułatwi to dojazd do uzdrowiska, ponieważ przewoźnik zapewni teraz całoroczne połączenie weekendowe, a nie jedynie wakacyjne.
Do pociągu TLK Artus relacji Katowice – Gdynia zostanie dołączona grupa wagonów z Jeleniej Góry, co pozwoli połączyć bezpośrednio Jelenią Górę i Wałbrzych z Bydgoszczą i Trójmiastem.
Dostosowanie do prac modernizacyjnych

Obowiązujący od 15 grudnia br. rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas prac prowadzonych przez zarządcę infrastruktury kolejowej. Trwa modernizacja linii łączącej Poznań i Wrocław, co ma wpływ na aktualną ofertę połączeń między miastami. Pociągi nocne jeżdżą trasami okrężnymi. Prace prowadzone przez zarządcę infrastruktury na odcinku Łódź – Zduńska Wola spowodują, że część pociągów z Warszawy do Wrocławia nadal będzie jeździć przez Częstochowę i Opole, w związku z trwającymi remontami nie będzie także kursował bezpośredni pociąg z Jeleniej Góry do Szczecina i Świnoujścia.

Kompleksowa informacja dla podróżnych

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie www.intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).
Ponadto w weekend wdrożenia nowego rozkładu do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. W niedzielę 15 oraz w poniedziałek 16 grudnia na jedenastu dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław, Zakopane) pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną
w podróży.PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który łączy centra dużych miast oraz popularne ośrodki turystyczne
w kraju, a także umożliwia wygodne podróżowanie po Europie. Każdego dnia uruchamia ponad 380 pociągów oraz realizuje największy w historii Spółki program inwestycyjny w tabor i zaplecza techniczne. W ramach strategii taborowej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” Spółka wyda ok 7 mld zł na wyższy komfort pasażerów. Kupi i zmodernizuje wagony, lokomotywy, składy zespolone oraz przebuduje stacje postojowe. Po zakończeniu programu pociągi PKP Intercity będą zestawione w blisko 80 proc. z nowego lub zmodernizowanego taboru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz